ОБОВ’ЯЗКИ І ПРАВА ПІШОХОДІВ

4.1.Пішоходи повинні рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, тримаючись правого боку.

Пішохідні доріжки і тротуари є основними шляхами руху пішоходів. Вони створені для комфортного і безпечного руху пішоходів. Пішохідними доріжками пішоходи мають рухатися, тримаючись правого боку пішохідної доріжки. Ця вимога грунтується на тому, що пішоходи, які рухаються по тому боку тротуару, що межує з проїзною частиною, повинні мати змогу бачити зустрічний транспортний засіб, який наближається до них.

У випадках коли пішоходам дозволяється рух велосипедними доріжками, пріоритет у русі належить велосипедистам.

Якщо пішоходам через певні обставини доводиться пересуватися краєм проїзної частини, в цьому випадку необхідно триматися лівого боку дороги, тобто йти в напрямку, зустрічному транспортному потоку, з метою забезпечення власної безпеки. У цьому випадку пішохід зможе вчасно помітити транспортний засіб, що наближається.

4.2. Пішоходи, які переносять громіздкі предмети, або особи, які пересуваються в кріслах колісних без двигуна, ведуть мотоцикл, велосипед чи мопед, везуть санки, візок тощо, якщо їх рух тротуарами, пішохідними чи велосипедними доріжками або узбіччями створює перешкоди для інших учасників руху, можуть рухатися по краю проїзної частини в один ряд.

Слід зазначити, що пішоходи, які ведуть велосипед, мопед, мотоцикл або інвалідну коляску, мають рухатися в одному напрямку з транспортним потоком краєм проїзної частини, оскільки зазначені засоби пересування обладнані світловідбивачами – спереду білого, а ззаду - червоного кольору.

4.3.За межами населених пунктів пішоходи, які рухаються узбіччям чи краєм проїзної частини, повинні йти назустріч руху транспортних засобів.  Особи, які рухаються узбіччям чи краєм проїзної частини в кріслах колісних без двигуна, ведуть мотоцикл, мопед або велосипед, повинні пересуватися в напрямку руху транспортних засобів.

Даний пункт Правил дорожнього руху вимагає від пішоходів більшої уважності на проїзній частині, оскільки транспортні засоби за межами населеного пункту рухаються з більш високими швидкостями. У зв’язку з цим за відсутності тротуарів, пішохідних і велосипедних доріжок пішоходи мають рухатися узбіччям або краєм проїзної частини назустріч загальному потоку транспортних засобів, для того щоб мати змогу своєчасно вжити заходів для забезпечення власної безпеки. Пішоходи, які ведуть велосипед, мопед, мотоцикл або інвалідну коляску, мають рухатися попутно з транспортними засобами краєм проїзної частини або узбіччям, бо вони обладнуються світлоповертачами – спереду білого, а ззаду червоного кольору.

4.4. У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїзною частиною чи узбіччям, повинні використовувати світлоповертальні елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо) або бути в одязі, який має світлоповертальні елементи, для своєчасного їх виявлення іншими учасниками дорожнього руху. 

В умовах недостатньої видимості і в темну пору доби пішоходам приписано даним пунктом Правил дорожнього руху вжити всіх заходів для виділення себе на проїзній частині. Це необхідно для того, щоб водії могли своєчасно помітити пішоходів на дорозі і вжити заходів для забезпечення безпеки дорожнього руху.

4.5.Рух організованих груп людей по дорозі дозволяється тільки в напрямку руху транспортних засобів колоною не більш як по чотири особи в ряду за умови, що колона не займає більше половини ширини проїзної частини одного напрямку руху. Попереду і позаду колони на відстані 10-15 м з лівого боку повинні бути супровідники з червоними прапорцями, а у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості – із засвіченими ліхтарями: спереду – білого кольору, позаду – червоного.

Даний пункт Правил дорожнього руху визначає порядок руху колон пішоходів дорогою. Слід зазначити, що маршрут руху колони пішоходів, яка займає більше половини ширини проїзної частини одного напрямку, має бути узгоджений з органами МВС України, для того щоб виключити можливість утворення автомобільних заторів на дорозі.

4.6.Організовані групи дітей дозволяється водити тільки по тротуарах і пішохідних доріжках, а коли їх немає – по узбіччю дороги у напрямку руху транспортних засобів колоною, але тільки у світлу пору доби і лише в супроводі дорослих.

Рух організованих груп дітей у межах проїзної частини заборонений. Як виняток (за відсутності тротуарів, пішохідних доріжок або велосипедних доріжок) допускається використання узбіччя для руху групи дітей тільки у світлу пору доби і тільки за достатньої кількості дорослих супровідників.

4.7.Пішоходи повинні переходити проїзну частину по пішохідних переходах, у тому числі підземних і надземних, а у разі їх відсутності – на перехрестях по лі­ніях тротуарів або узбіч.

Для забезпечення безпеки дорожнього руху пішоходи зобов’язані користуватися пішохідними переходами під час перетину проїзної частини. Такі місця для переходу дороги позначаються спеціальною розміткою та/або спеціальними знаками та/або обладнуються світлофорами, а у разі якщо вищезгадані засоби регулювання відсутні, ширина пішохідного переходу визначається шириною тротуару чи узбіччя. Переходячи проїзну частину, пішоходи зобов’язані рухатися тільки в межах пішохідного переходу, виходити за його межі заборонено.

                                                                                                        5.35.1
                                                                                                        5.35.2
                                                                                                        5.36.1
                                                                                                        5.36.2
                                                                                                        5.37.1
                                                                                                        5.37.2

4.8.Якщо в зоні видимості немає переходу або перехрестя, а дорога має не більше трьох смуг руху для обох його напрямків, дозволяється переходити її під прямим кутом до краю проїзної частини в місцях, де дорогу добре видно в обидва боки, і лише після того, як пішохід упевниться у відсутності небезпеки.

За відсутності пішохідних переходів в обидва боки на відстані видимості допускається перехід поза пішохідним переходом проїзної частини, яка має не більше трьох смуг руху для обох його напрямків. Під час переходу проїзної частини поза пішохідним переходом пішохід втрачає перевагу в русі, його безпека залежить від виконання вимог ПДР іншими учасниками дорожнього руху.

4.9.У місцях, де рух регулюється, пішоходи повинні керуватися сигналами регулювальника або світлофора.

Даним пунктом Правил дорожнього руху визначений порядок руху пішоходів регульованими пішохідними переходами. Якщо пішохідні світлофори на пішохідних переходах в межах перехрестя відсутні, пішоходи мають керуватися транспортними світлофорами для відповідних напрямків руху.

4.10.Перед виходом на проїзну частину з-за транс­портних засобів, що стоять, та будь-яких об’єктів, що обмежують оглядовість, пішоходи повинні впевнитись у відсутності транспортних засобів, що наближаються.

Для забезпечення своєї власної безпеки пішоходи, виходячи з-за нерухомих об’єктів, розташованих у межах проїзної частини, зобов’язані переконатися у відсутності транспортного засобу, що наближається. Недотримання даного пункту правил дорожнього руху може призвести до виникнення дорожньо-транспортної пригоди.

4.11. Чекати транспортний засіб пішоходи повинні на тротуарах, посадкових майданчиках, а якщо вони відсутні, – на узбіччі, не створюючи перешкод для дорожнього руху.

Оскільки вихід пішоходів на проїзну частину може створити перешкоду в русі транспортних засобів і небезпечну для пішохода ситуацію, їм заборонено виходити на проїзну частину при очікуванні транспортного засобу. Маршрутні транспортні засоби, що під’їжджають до зупинок, мають наблизитися до зупинки таким чином, щоб пішоходи заходили в маршрутний транспортний засіб, не виходячи на проїзну частину. Слід пам’ятати, що зупинка інших транспортних засобів на відстані менше 30 м від посадкового майданчика для зупинки маршрутних транспортних засобів забороняється (п. 15.9 е) даних ПДР). Якщо в зоні зупинки є дорожній знак 3.34, то водії автомобілів таксі можуть здійснювати тільки посадку/висадку пасажирів (відвантаження/завантаження вантажів) у таких місцях.

4.12.На трамвайних зупинках, не обладнаних посадковими майданчиками, пішоходам дозволяється виходити на проїзну частину лише з боку дверей і тільки після зупинки трамвая.

Даний пункт Правил дорожнього руху регламентує поведінку пішоходів у межах зупинок рейкових транспортних засобів, які здійснюють рух на деякій відстані від правого краю проїзної частини. На таких зупинках пішоходи мають виходити на проїзну частину, тільки коли у рейкового транспортного засобу, що зупинився, відкриються двері. Виходячи з рейкового транспортного засобу, пішохід зобов’язаний попрямувати на зупинку, розташовану навпроти дверей, що відкрилися. Обходити трамвай і рухатися в інших напрямках пішоходам забороняється.

4.13.У разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного та (або) синього кольору і (або) спеціальним звуковим сигналом пішоходи повинні утриматися від переходу проїзної частини або негайно залишити її.

З огляду на те, що спеціальні транспортні засоби можуть відступати від вимог дорожніх знаків, розмітки і сигналів світлофорів, пішоходи, незважаючи на перевагу в русі на нерегульованих пішохідних переходах, зобов’язані утриматися від переходу проїзної частини.

а)виходити на проїзну частину, не впевнившись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху;

Раптовий вихід на проїзну частину пішоходів може спровокувати виникнення дорожньо-транспортної пригоди, тому в даному пункті Правил дорожнього руху зазначено, що пішохід, перш ніж вийти на проїзну частину, зобов’язаний переконатися в безпечності виконання маневру.

б)раптово виходити, вибігати на проїзну частину, в тому числі на пішохідний перехід;

Незважаючи на те, що в деяких випадках пішоходи мають перевагу в русі (наприклад, у таких випадках, як рух нерегульованим пішохідним переходом), вони зобов’язані переконатися в тому, що їх рух буде безпечним і не створить аварійної обстановки на проїзній частині. Раптовий вихід пішоходів на проїзну частину є однією з причин виникнення аварійної обстановки та дорожньотранспортних пригод.

в)допускати самостійний, без нагляду дорослих, вихід дітей дошкільного віку на проїзну частину;

Діти дошкільного або шкільного віку часто не в змозі правильно оцінити дорожню обстановку, тому забезпечення їхньої безпеки, як пішоходів, які беруть участь у дорожньому русі, є обов’язком дорослих.

г)переходити проїзну частину поза пішохідним переходом, якщо є розділювальна смуга або дорога має чотири і більше смуг для руху в обох напрямках, а також у місцях, де встановлено огородження;

У місцях інтенсивного руху транспортних засобів ймовірність безпечного переходу проїзної частини пішоходами дуже низька, тому транспортні потоки протилежних напрямків відокремлюються розділювальною смугою, огорожами або бульварною смугою, а вихід пішоходів на проїзну частину заборонений.

ґ)затримуватися і зупинятися на проїзній частині, якщо це не пов’язано із забезпеченням безпеки дорожнього руху;

Для забезпечення безпеки дорожнього руху даним пунктом Правил пішоходам заборонено довго перебувати в межах проїзної частини, оскільки їх присутність може спровокувати створення небезпечної ситуації.

д)рухатися по автомагістралі чи дорозі для автомобілів, за винятком пішохідних доріжок, місць стоянки і відпочинку.

Автомагістралі і дороги для автомобілів призначені для руху учасників дорожнього руху зі швидкостями не нижче 40 км/год, тому, щоб уникнути дорожньо-транспортних пригод, пішоходам заборонено рухатися такими дорогами, навіть узбіччям.

4.15.У разі причетності пішохода до дорожньо-транспортної пригоди він повинен надати можливу допомогу потерпілим, записати прізвища та адреси очевидців, повідомити орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції про пригоду, необхідні дані про себе і перебувати на місці до прибуття поліцейських.

На пішоходів, як і на інших учасників дорожнього руху, причетних до ДТП, покладається цивільний обов'язок надання допомоги постраждалим. Пішохід повинен вважати себе причетним до ДТП у випадках, коли внаслідок порушення вимог ПДР водій транспортного засобу був змушений знижувати швидкість, гальмувати або маневрувати, проте не зміг уникнути ДТП. Прикладом таких дій може бути випадок, коли водій транспортного засобу, щоб уникнути наїзду на пішохода, зіткнеться з іншим транспортним засобом або наїжджає на перешкоду.

а)на перевагу під час переходу проїзної частини позначеними нерегульованими пішохідними переходами, а також регульованими переходами за наявності на те відповідного сигналу регулювальника чи світлофора;

Даний пункт Правил дорожнього руху підкреслює перевагу пішоходів під час переходу проїзної частини на позначених нерегульованих пішохідних переходах, а також на регульованих переходах за наявності на те відповідного сигналу регулювальника чи світлофора.

б)вимагати від органів виконавчої влади, власників автомобільних доріг, вулиць і залізничних переїздів створення умов для забезпечення безпеки дорожнього руху.

Даний пункт Правил дорожнього руху підкреслює права пішоходів як активних учасників дорожнього руху.

4.17. Особи, які рухаються в кріслах колісних, мають право:

У цьому пункті ПДР осіб з інвалідністю, що пересуваються в колісних кріслах, явно прирівнюють до пішоходів, як це передбачається самими терміном «пішохід», і тим самим позначають їх право на пересування тротуарами, пішохідними або велосипедними доріжками, але зі швидкістю пішохода, щоб не створювати аварійних ситуацій з іншими пішоходами через надто велику швидкість.

4.17. Особи, які рухаються в кріслах колісних, мають право:

У цьому пункті ПДР осіб з інвалідністю, що пересуваються в колісних кріслах, явно прирівнюють до пішоходів, як це передбачається самими терміном «пішохід», і тим самим позначають їх право на рух краєм проїжджої частини дороги, вулиці або узбіччя, як про це сказано також і у п. 4.2. ПДР.

4.18.Особи, які рухаються в кріслах колісних із швидкістю пішохода по тротуарах, пішохідних або велосипедних доріжках, мають право на переважне перетинання проїзної частини дороги по позначених пішохідних переходах. Під час руху вони повинні виконувати вимоги цих Правил, що стосуються обов’язків пішоходів і не суперечать вимогам цього розділу. 

У цьому пункті ПДР осіб з інвалідністю, що пересуваються в колісних кріслах, явно прирівнюють до пішоходів, як це передбачається самими терміном «пішохід», і тим самим позначають їх право на переважне перетинання проїжджої частини дороги по зазначених пішохідних переходах, як і будь-яких інших пішоходів. При цьому під час руху особи в колісних кріслах повинні виконувати вимоги ПДР щодо переходу проїжджої частини, що стосуються обов'язків пішоходів і не суперечать вимогам цього розділу ПДР.

4.19.Особи, які рухаються в кріслах колісних по краю проїзної частини дороги, вулиці чи узбіччю, повинні пересуватися в напрямку руху транспортних засобів по правій крайній смузі, поворот ліворуч та розворот дозволяються на дорогах з однією смугою для руху в кожному напрямку і без трамвайної колії посередині. Під час руху вони повинні виконувати вимоги цих Правил, що стосуються обов’язків велосипедистів і не суперечать вимогам цього розділу. 

У цьому пункті ПДР осіб з інвалідністю, що пересуваються в колісних кріслах, явно прирівнюють до пішоходів, як це передбачається самим терміном «пішохід», і тим самим позначають їх право на рух краєм проїжджої частини дороги, вулиці або узбіччя, як це говориться в п. 4.2 ПДР, у напрямку руху транспортних засобів правою крайньою смугою. При цьому здійснювати поворот ліворуч та розворот їм дозволяється на дорогах з однією смугою для руху в кожному напрямку та без трамвайної колії посередині, як і велосипедистам відповідно до п. 11.14 ПДР.

4.20.Особи, які рухаються в кріслах колісних, зобов’язані:

Особи, що пересуваються в колісних кріслах, зобов’язані використовувати технічно справні та належним чином обладнані крісла, так само як і інші учасники дорожнього руху, що використовують для руху як механічні (п. 2.3 а), так і немеханічні транспортні засоби (пп. 6.2 та 7.2).

4.20.Особи, які рухаються в кріслах колісних, зобов’язані:

Цей пункт ПДР аналогічний п. 6.4, де зазначено, що велосипедист може перевозити тільки такі вантажі, які не заважають керувати велосипедом та не створюють перешкод іншим учасникам дорожнього руху. Особа з інвалідністю, що пересувається в колісному кріслі без двигуна, може використовувати таке крісло також і для перевезення вантажу. І відповідно такий вантаж не має заважати керувати колісним кріслом.

4.20.Особи, які рухаються в кріслах колісних, зобов’язані:

Цей пункт ПДР аналогічний п. 6.6 є, де сказано, що велосипедисту забороняється буксирувати причіп, не передбачений для експлуатації з велосипедом. Відповідно, для колісних крісел, керованих особами з інвалідністю, не передбачено використання причепів, зокрема візків, які можуть виступати в ролі таких причепів.

4.20.Особи, які рухаються в кріслах колісних, зобов’язані:

Цей пункт ПДР аналогічний п. 6.6 д, де зазначено, що велосипедисту забороняється перевозити пасажирів велосипедом. Відповідно, колісні крісла, якими керують особи з інвалідністю, не передбачені для перевезення пасажирів (як на колінах в особи з інвалідністю, так і позаду такого крісла, на його виступах).

4.21.Крісла колісні повинні бути обладнані світловідбивними пристроями, а під час руху в темний час доби по краю проїзної частини дороги, вулиці чи узбіччю - зовнішніми світловими приладами.

Цей пункт ПДР аналогічний пп. 6.2 та 7.2, де зазначено, що велосипедисту та особі, яка керує гужовим візком або санями, дозволяється керувати відповідним транспортним засобом за умови, що він обладнаний світловідбивачами: спереду — білого кольору, з боків — помаранчевого, ззаду — червоного. А при русі в темний час доби та в умовах недостатньої видимості на велосипеді, так само як і на гужовому візку чи санях, повинен бути встановлений та ввімкнений ліхтар (фара). Власне, колісне крісло, яким керує особа з інвалідністю, має аналогічним чином позначати свій рух краєм проїжджої частини дороги, вулиці або узбіччя в темний час доби та в умовах недостатньої видимості.