ПЕРЕВАГИ МАРШРУТНИХ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ
17.1. На дорозі із смугою для маршрутних транспортних засобів, позначеній дорожнім знаком 5.8 або 5.11, забороняються рух і зупинка інших транспортних засобів (крім таксі та велосипедистів) на цій смузі.
Спеціально виділена смуга, маркована знаками 5.8 «Дорога зі смугою для руху маршрутних транспортних засобів» або 5.11 «Смуга для руху маршрутних транспортних засобів» та/або суцільною лінією 1.2 дорожньої розмітки спільно з розміткою 1.27, призначена для руху лише маршрутних транспортних засобів, рух інших транспортних засобів (крім таксі та велосипедистів) цією смугою та виїзд на цю смугу для посадки або висадки пасажирів (навантаження/вивантаження) заборонені. У місцях, де смуга для руху маршрутних транспортних засобів відокремлюється від основної проїжджої частини переривчастою лінією розмітки 1.2, водіям інших транспортних засобів можна виїжджати на цю смугу для посадки та висадки пасажирів біля правого краю проїжджої частини, а також здійснення поворотів ліворуч чи праворуч у дозволених випадках. При виїзді на смугу для руху маршрутних транспортних засобів інші водії не повинні створювати їм перешкод у русі.
17.2. Водій, який повертає праворуч на дорозі із смугою для маршрутних транспортних засобів, що відокремлена переривчастою лінією дорожньої розмітки, може виконувати поворот з цієї смуги. У таких місцях дозволяється також заїжджати на неї під час виїзду на дорогу і для посадки чи висадки пасажирів біля правого краю проїзної частини.
Якщо смуга для руху маршрутних транспортних засобів відокремлена від решти проїжджої частини переривчастою широкою білою лінією, заїжджати на неї дозволяється лише для зупинки з метою посадки або висадки пасажирів та здійснення повороту праворуч при виїзді на цю дорогу з прилеглих вулиць. В’їзд на таку смугу для завантаження та розвантаження забороняється.
17.3. Поза перехрестями, де трамвайні колії перетинають смугу руху нерейкових транспортних засобів, перевага надається трамваю (крім випадків виїзду трамвая з депо).
Вимога цього пункту Правил дорожнього руху встановлює перевагу в русі трамваїв поза перехрестями в разі перехрещення трамвайних колій на дорозі. Ця вимога Правил не має сили, якщо трамвай здійснює виїзд з депо.
17.4. У населених пунктах, наближаючись до автобуса, мікроавтобуса або тролейбуса, що розпочинає рух від позначеної зупинки, розташованої в заїзному «кармані», водії інших транспортних засобів зобов’язані зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб дати можливість маршрутному транспортному засобу розпочати рух.
З метою дотримання графіка руху маршрутних транспортних засобів за встановленими маршрутами, до Правил дорожнього руху України введено пункт, що зобов’язує водіїв, які наближаються до позначеної зупинки у заїзній «кишені», знизити швидкість або зупинитися, якщо це необхідно, і дати можливість маршрутному транспортному засобу виїхати з позначеної зупинки. Слід зазначити, що даний пункт Правил дорожнього руху поширюється лише на випадки руху від позначених зупинок у заїзних «кишенях» у населених пунктах і не діє за їхніми межами.
Ця вимога пункту Правил не поширюється на таксі або маршрутні таксі, які рухаються без дотримання графіка руху за маршрутом, а також маршрутні транспортні засоби, що починають рух від позначеної зупинки поза заїзною «кишенею».
17.5. Водії автобусів, мікроавтобусів і тролейбусів, які подали сигнал про намір розпочати рух від зупинки, повинні вжити заходів для запобігання дорожньо-транспортній пригоді.
Ця вимога не означає, що водії автобусів, мікроавтобусів та тролейбусів, які подали сигнал лівого повороту, можуть негайно розпочинати рух від зупинки, не переконавшись у безпеці дорожньої ситуації. Після подачі попереджувального сигналу про намір розпочати рух вони повинні переконатися, що їхній маневр буде безпечним і не змусить інших водіїв різко гальмувати чи змінювати напрямок, і лише після цього розпочинати рух.