ПРОЇЗД ПІШОХІДНИХ ПЕРЕХОДІВ І ЗУПИНОК ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ
18.1. Водій транспортного засобу, що наближається до нерегульованого пішохідного переходу, на якому перебувають пішоходи, повинен зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб дати дорогу пішоходам, для яких може бути створена перешкода чи небезпека.
Підкреслюючи перевагу пішоходів, які переходять через нерегульовані пішохідні переходи, Правила дорожнього руху зобов’язують водіїв транспортних засобів знизити швидкість, наближаючись до таких пішохідних переходів, і за необхідності зупинитися, щоб дати дорогу пішоходам. Якщо пішоходу не створюється перешкода чи небезпека в русі, водії можуть проїхати через пішохідний перехід не зупиняючись.
18.2. На регульованих пішохідних переходах і перехрестях при сигналі світлофора чи регулювальника, що дозволяє рух транспортним засобам, водій повинен дати дорогу пішоходам, які закінчують перехід проїзної частини відповідного напрямку руху і для яких може бути створена перешкода чи небезпека.
Цей пункт ПДР стосується водіїв, які починають рух перед пішохідним переходом (на перехресті або поза ним) на дозвільний сигнал світлофора або регулювальника, і тих водіїв, які при цьому під’їжджають до пішохідного переходу. Ці водії повинні надати можливість пішоходам, які не встигли закінчити перехід проїжджої частини та перебувають на їхньому напрямку руху, завершити перехід. Водночас пішоходи не повинні затримуватися на проїжджій частині й мають якнайшвидше закінчити перехід.
18.3. Проїжджаючи повз пішоходів, які не встигли закінчити перехід проїзної частини і вимушено перебувають на острівці безпеки або лінії, що розділяє транспортні потоки протилежних напрямків, водії повинні дотримувати безпечного інтервалу.
Оскільки на переходах пішоходи користуються пріоритетним правом на рух, водії, проїжджаючи повз тих пішоходів, які зупинилися на острівці безпеки або лінії розмітки, що розділяє транспортні потоки зустрічних напрямків, повинні вибирати безпечний інтервал між ними та керованим транспортним засобом, не наражаючи цих людей на ризик і не змушуючи їх сходити з місця, де вони стоять. Водночас пішоходи, особливо в умовах недостатньої видимості, повинні враховувати ту обставину, що їх погано видно, і по можливості утриматися від переходу, якщо необхідно зупинитися на середині проїжджої частини.
18.4. Якщо перед нерегульованим пішохідним переходом зменшує швидкість чи зупинився транспортний засіб, водії інших транспортних засобів, що рухаються по сусідніх смугах, повинні зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися і можуть продовжити (відновити) рух лише переконавшись, що на пішохідному переході немає пішоходів, для яких може бути створена перешкода чи небезпека.
Наявність перед пішохідним переходом транспортного засобу, що зупинився або зупиняється, є попередженням для водіїв транспортних засобів, що рухаються суміжними смугами, про можливу появу пішоходів на переході, тому водії, які рухаються суміжними смугами, зобов’язані знизити швидкість, а можливо, навіть і зупинитися перед пішохідним переходом, щоб дати дорогу пішоходам, які рухаються переходом. Подальший рух водіям транспортних засобів дозволяється за умови, що вони не створять перешкоди або небезпеки для руху пішоходів (див. п. 18.1 ПДР).
18.5. У будь-якому місці водій повинен пропустити пішоходів з порушенням зору, які подають сигнал тростиною білого кольору, спрямованою вперед.
Пішоходи з порушенням зору як особлива категорія учасників дорожнього руху мають перевагу у русі на будь якій ділянці проїзної частини, тому водій, перед яким на проїзну частину вийшов пішохід з порушенням зору, зобов’язаний дати йому дорогу. Пішоходи такої категорії мають при собі тростину білого кольору, добре помітну в темну пору доби на великій відстані. Тростина, витягнута вперед, є сигналом пішохода з порушенням зору, який збирається здійснити перехід проїзної частини. Учасники дорожнього руху, в тому числі і водії, які бачать, що пішоходу з порушенням зору важко самостійно перейти проїзну частину, зобов’язані допомогти йому безпечно здійснити перехід.
18.6. Забороняється в’їжджати на пішохідний перехід, якщо за ним утворився затор, який змусить водія зупинитися на цьому переході.
Якщо за пішохідним переходом утворився затор у русі, спричинений ДТП, зупинкою транспортного засобу внаслідок технічної несправності, проведенням аварійно-ремонтних робіт чи іншими обставинами, виїзд на пішохідний перехід та зупинка на ньому створять додаткові труднощі та незручності в русі пішоходів та наразять їх на небезпеку. Тому в подібній ситуації ПДР забороняють в’їзд транспортних засобів на пішохідний перехід.
18.7. Водії повинні зупинитися перед пішохідним переходом на сигнал, передбачений підпунктом «в» пункту 8.8 цих Правил, якщо така вимога надійшла від членів шкільного патруля, загону юних інспекторів руху, відповідним чином екіпірованих, або осіб, що супроводжують групи дітей, і дати дорогу дітям, які переходять проїзну частину дороги.
З метою забезпечення безпечного переходу проїзної частини організованою групою дітей водії зобов’язані зупинитися перед пішохідним переходом на сигнал, що подається супроводжуючою цих дітей особою. Подальший рух через пішохідний перехід буде дозволений лише після того, як супроводжуюча дітей особа дозволить подальший рух транспортних засобів.
18.8. Водій транспортного засобу повинен зупинитися, щоб дати дорогу пішоходам, які йдуть з боку відчинених дверей до (або від) трамвая, що стоїть на зупинці, якщо посадка чи висадка проводиться з проїзної частини чи посадкового майданчика, розміщеного на ній.
Під час зупинки трамваю навпроти позначеної зупинки водії нерейкових транспортних засобів зобов’язані припинити рух між трамваєм і позначеною зупинкою, оскільки з трамвая і з боку зупинки можуть на проїзну частину виходити пішоходи. Продовжити рух водії нерейкових транспортних засобів можуть лише після того, як у трамвая зачиняться двері і пішоходи залишать проїзну частину.
Слід зазначити, що пішоходам забороняється обходити трамвай ззаду або спереду, оскільки вони не мають переваг у русі через смугу зустрічного руху рейкових і нерейкових транспортних засобів. Переходити проїзну частину пішоходи зобов’язані тільки на пішохідних переходах або на перехрещеннях проїзних частин спеціальною пішохідною зоною.
18.9.Наближаючись до транспортного засобу з розпізнавальним знаком “Діти”, що зупинився з увімкненими проблисковими маячками оранжевого кольору та (або) аварійною світловою сигналізацією, водії транспортних засобів, що рухаються по суміжній смузі, повинні зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб уникнути наїзду на дітей.
На водіїв транспортних засобів, які перевозять організовані групи дітей та позначені розпізнавальним знаком «Діти», п. 9.9 г ПДР покладено обов’язок під час посадки або висадки дітей вмикати аварійну світлову сигналізацію. Оскільки дії дітей можуть бути непередбаченими та неконтрольованими, проїжджаючи повз транспортні засоби з розпізнавальним знаком «Діти», які зупинилися з ввімкненою аварійною сигналізацією, водій зобов’язаний посилити увагу, зменшити швидкість, а в разі потреби і припинити рух, щоб уникнути наїзду на дітей, які можуть зненацька вибігти на дорогу.